Usługi informatyczne – porady

uslugi_informatyczne

Często nie wiemy czego oczekiwać od pracowników informatycznych zatrudnionych we własnej organizacji czy chociażby podczas szukania firmy zewnętrznej, która się zajmie tymi aspektami. W tym momencie należy skupić się na samobadaniu świadomości potęgi informatyki. Pamiętajmy także, iż niezamierzone zmiany w informatyce to zagrożenie, które może nam przysporzyć wielu problemów organizacyjnych.

Sposobem na poprawę funkcjonowania informatyki w organizacji są szkolenia pracowników w zakresie zastosowania narzędzi informatycznych, zatrudnianie specjalistów w tej dziedzinie lub/i oddanie określonego aspektu informatyki firmie zewnętrznej. Niestety wyrażenie usługi informatyczne jest tak samo nacechowane ogólnikami jak sam zawód informatyka. Należy wiedzieć czego się chce zanim zacznie się szukać specjalisty.

Usługi informatyczne – problemy interpretacji

Przez usługi informatyczne możemy rozumieć szereg czynności zmierzających do projektowania, tworzenia, wdrażania, naprawy bądź eksplotacji narzędzi informatycznych. Może to być stworzenie oprogramowania lub tylko jego części, jego zainstalowanie i konfiguracja, przywrócenie systemu do stanu użyteczności po jego awarii lub sprawowanie opieki nad ciągłością pracy danego systemu informatycznego.

Prawdopodobnie żadna definicja nie będzie w stanie oddać sensu pojęcia usługi informatyczne. Zarówno użytkownik danego systemu informatycznego, jak i specjalista zajmujący się nim, muszą jednoznacznie określić możliwości współpracy, potrzeby oraz sposoby realizacji. Zakres pojęcia informatyki pokazuje jak szeroko, a zarazem wąsko można interpretować usługi tego rodzaju.

Oferujemy usługi informatyczne

Usługi informatyczne to wyrażenie często stosowane przez firmy informatyczne w swoich ofertach. Jest to tak ogólne pojęcie, iż napawa umysły osób wtajemnicznych myślą – to tylko marketing. Okazuje się bowiem, że bardziej ogólnie nie można nazwać usług informatycznych. Jednakże jest to zabieg nie tyle persfazyjny, co związany z możliwością nawiązania kontaktu. Albowiem często naprawdę ciężko jest posługiwać się fachowymi nazwami usług tak, aby użytkownicy odpowiednio je zinterpretowali.

Opieka informatyczna, administracja sieci, systemów, help desk, support

Najwięcej osób i firm na rynku informatycznym oferuje usługi nazywane: administracja sieci, systemów, help desk czy support w zakresie informatyki. Dbałość (opieka) o funkcjonowanie informatyki w organizacji, to cel większość specjalistów tej branży. Najczęściej usługami tego typu zajmują się osoby lub firmy, które jednocześnie prowadzą kilka specjalności informatycznych dla swoich klientów.

Czasami należy rozważać ofertę usług informatycznych jako sposób na zdobycie klienta niż rzeczywiste możliwości. Na realizację szerokiej oferty informatycznej stać tylko średnie i duże firmy, z dużym zapleczem personalnym i bogatym doświadczeniem.

Usługi programistyczne i wdrożeniowe

W przypadku tych specjalności krąg wcale się nie pomniejsza. Tworzenie narzędzi informatycznych w postaci oprogramowania, to także ogromna rzesza specjalistów. Niektórzy tworzą oprogramowanie wąskie specjalistyczne, także na potrzeby większych projektów, a część jest w stanie spełniać szersze potrzeby.

W przypadku programowania czy wdrożeń klient najczęściej wie jak weryfikować osoby czy firmy z którymi zamierza współpracować. Zresztą najczęściej projekty tego typu realizowane są w grupie, która sama potrafi szybko zweryfikować wiedzę i umiejętności członków swojej ekipy.

Wśród specjalności dominują takie jak: projektant, programista, wdrożeniowiec, analityk, administrator, product manager. Należy mieć do czynienia z ludźmi, którzy potrafią pracować w grupie na rzecz wspólnego celu, gdyż decyduje to o ostatecznym wyniku ich pracy, czyli zadowoleniu klienta.

Specjaliści na zlecenie

Rynek jest nasycony zarówno pojedyńczymi specjalistami, jak i małymi firmami. Bywa, że możemy trafić na głęboko wyspecjalizowanych fachowców np. administratora systemu Novell, Linux, BSD czy też Windows, wdrożeniowca zajmującego się tylko Płatnikiem oraz oprogramowaniem finansowo-księgowym jednego producenta, specjalistę od rozwiązań firewall, programistę PHP czy grafika tworzącego także w Action Script.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Online Drugstore,cheap Sertraline,Free shipping,acheter levothroid,Discount 10%